You are currently viewing فواید رقص باچاتا برای سلامت روحی و جسمی09034619237

فواید رقص باچاتا برای سلامت روحی و جسمی09034619237

همه از رقص خاطرات خوشی دارند، چه رقص دو نفره عاشقانه، رقص گروهی با دوستان یا حتی رقص انفرادی در لحظه موفقیت با شنیدن خبرهای خوب. در طول سالیان متمادی رقص بخشی از آداب معنوی بسیاری از اقوام بوده و به عنوان یک روش مورد استفاده قرار گرفته است. با وجود اینکه ممکن است این چیزها برای شما عجیب باشد، اما نتایج بدست آمده از مطالعات پزشکی ثابت کرده است که رقص فواید روانی، جسمی و روحی برای افراد دارد.
رقص باچاتا یک رقص مهیج و احساسی با ریشه های آمریکای لاتین، مخصوصا اگر می خواهید با همسرتان تمرین کنید مفید است. این رقص برای تسلط بر آن نیاز به آموزش زیادی دارد و به افزایش سازگاری حرکتی بین شما و همسرتان کمک می کند.فقط یک ساعت تمرین به شما کمک می کند از 400 تا 500 کالری بسوزانید.

فواید رقص باچاتا برای سلامت روحی و جسمی09034619237

فواید روانی رقص باچاتا

آیا تا به حال در زمانی که افسرده بودید، میل به رقصیدن داشته اید؟ رقص فقط حرکات بدون احساس نیست، بلکه راهی برای رهاسازی انرژی منفی و رهایی از استرس است. گاهی اوقات صحبت در مورد چیزی که ما را نگران یا غمگین می کند، دشوار باشد و در اینجا رقص زبان ایده آلی برای صحبت کردن است. مطالعات اخیر تأیید می‌‎کند که رقص باچاتا وسیله ای مفید برای درمان بسیاری از مشکلات روانی و رهایی از افسردگی است و از فواید آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. افزایش اعتماد به نفس:

رقصیدن به افزایش عزت نفس کمک می کند. اعتماد به نفس را با توانایی بیان احساسات خود با استفاده از حرکات افزایش می دهد، و فضایی را فراهم می کند که در آن حس ارتباط و کار گروهی را می توان با سایر رقصندگان ایجاد کرد، که به کاهش احساسات فوبیای اجتماعی کمک می کند.

2. کاهش احتمال افسردگی و اضطراب:

حرکات فیزیکی رقص باچاتا باعث کاهش سطح استرس، اضطراب و افسردگی می شود، زیرا مانند سایر ورزش ها به ترشح مواد شیمیایی در مغز مانند اندورفین و دوپامین کمک می کند که انتقال دهنده های عصبی مسئول احساسات هستند. لذت و شادی رقصیدن همچنین تجربه «جریان» را افزایش می‌دهد، حالتی نیمه مراقبه که به رقصندگان اجازه می‌دهد به جای اضطراب و تنش، فقط بر روی حرکات، موسیقی و ریتم تمرکز کنند. تجربه تمرکز و جریان نیز به یادگیری آگاهی بیشتر از وضعیت روحی و روانی، دیدن واضح چیزها و رهایی از حواس پرتی های بیرونی کمک می کند که همین باعث میشود که افراد تمرکز بیشتری داشته باشند و ذهن خود را از آنها پاک کنند.

3. تقویت بیان عاطفی:

رقص بیان را از طریق حرکت آموزش می دهد. در طی برخی از حرکات سریع که در آن رقصندگان احساسات خود را آزاد می کنند، ابراز احساسات به کاهش افسردگی کمک می کند، زیرا رقصندگان تمام احساسات منفی خود را در طول حرکت آزاد می کنند.

فواید رقص باچاتا برای سلامت روحی و جسمی09034619237

فواید اساسی رقص برای مغز

همچنین رقص با افزایش تمرکز، پاکسازی ذهن و بهبود خلق و خوی باعث تقویت مهارت های ذهنی میشود. از مزایای رقص ذهنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. تقویت عملکرد شناختی:

بسیاری از تحقیقات علمی نشان می دهد که رقص توانایی تفکر را افزایش می دهد. دانشمندان دریافته اند که مناطقی از مغز که حافظه و سایر مهارت ها را کنترل می کنند – مانند برنامه ریزی و سازمان – با تمرین رقص بهبود میابد.

2. بهبود حافظه :

رقصیدن به پیشگیری از آلزایمر و زوال عقل با افزایش سن کمک می کند، توانایی تمرکز را افزایش می دهد و فرد با تلاش برای حفظ حرکات و الگوهای رقص هماهنگ با ریتم موسیقی باعث بهبود حافظه میشود.

3. تقویت پاسخ مغز:

مانند بسیاری از ورزش‌ها، رقص نیز به بدن نیاز دارد که در کنار مغز کار کند. رقص مغز را فعال می‌کند و توانایی تصمیم‌گیری و واکنش آن را سرعت می‌بخشد.

فواید رقص باچاتا برای بدن

رقص باچاتا می تواند راهی برای کاهش وزن، حفظ آمادگی جسمانی و افزایش انرژی و همچنین سایر فواید فیزیکی آن باشد:

1. ارتقای سلامت قلب و ریه ها:

حرکات رقص به تحریک گردش خون، افزایش جریان خون به قلب کمک می کند. همچنین سلامت رگ های خونی را افزایش می دهد و از بیماری های قلبی جلوگیری می کند.

2. افزایش قدرت عضلانی:

با انجام حرکات رقص مخصوصاً رقص باچاتا چربی را بسوزانید، توده عضلانی را افزایش دهید و استقامت بدن را افزایش دهید.

3. کنترل وزن:

رقصیدن با افزایش سرعت کالری سوزی از طریق حرکت به کاهش وزن کمک می کند و می تواند راه خوبی برای رهایی از چاقی موضعی به خصوص در ناحیه کمر و باسن باشد.

4. تقویت استخوان ها:

رقص باچاتا به تقویت استخوان ها کمک میکند و از آرتروز جلوگیری می کند.

5. تقویت هماهنگی بین اعضای بدن:

مراقبت از حرکات صحیح رقص و تلاش برای به خاطر سپردن آنها به افزایش توانایی تمرکز، افزایش هماهنگی بین قسمت های مختلف بدن و افزایش چابکی و انعطاف پذیری کمک می کند که به نوبه خود به تعادل کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید