آموزش رقص

رقص آیینی است سنتی که یک هنر به حساب می آید. آموزش رقص توسط افرادی صورت می گیرد که به تمامی اصول و قوانین آن آشنا باشند و بتوانند این قوانین را به دیگران منتقل کنند. رقص نوعی ورزش می باشد که تاثیر بسیار زیادی در روحیه و سلامت فرد دارد و دارای تنوع زیادی از جملهرقص ایرانی، رقص ترکی، رقص کردی، رقص هیپ هاپ ، رقص آذری، رقص زومبا و ... می باشد. همچنین هر کشور یا هر محله ای دارای رقص سنتی و خاص خود هستند.
رقص یک بخشی از فرهنگ هر کشوری بوده که در سراسر جهان به اشکال مختلفی اجرا می شود. هر شهر و کشوری دارای رقص خاص و منحصر به فرد خود بوده که به شیوه ای زیبا انجام می شود.

آموزش رقص انواع مختلفی دارد که هر فرد با توجه به سلیقه و استعداد خود نوع خاصی را انتخاب می کند. رقص نوعی هنر و نوعی ورزش است که باعث زیبایی اندام و افزایش اعتماد به نفس می شود. رقصیدن باعث ایجاد انگیزه و روحیه و شادی و نشاط در رقصنده و بیننده می شود. 

آموزش رقص

انواع رقص

رقص دارای انواع گوناگونی می باشد که در ادامه قصد داریم شما را با برخی از آن ها آشنا کنیم:

رقص ایرانی

رقص ایرانی یکی از رقص های محبوب و بسیار زیبا است که بسیار پرطرفدار می باشد. این رقص خود تنوع زیادی داشته که مطابق با آهنگ اجرا می شود. در این رقص می توان پیام خاصی را با استفاده از حرکات تمامی اجزای بدن از جمله دست ها، پاها، سر، شونه و ... به مخاطب انتقال داد.

آموزش رقص بابا کرم

رقص بابا کرم یکی از رقص های جالب ایرانی به حساب می آید. بابا کرم یکی از لات های قدیم بود به نام کرم کریمی که ابهت زیادی در بین مردم شهر داشت و هر وقت که از کنار کودکان یتیم و فقر می گذشت به آن ها کمک می کرد و برای خوشحال کردن آن ها حرکاتی با استفاده از سر و گردن برای آن ها انجام می داد و بچه ها این فرد را دوست داشته و به آن بابا کرم می گفتند.
این رقص فوق العاده ایرانی همواره طرفداران زیادی دارد و یکی از رقص های جذاب ایرانی شمرده می شود.

آموزش رقص بلوچی

رقص های بلوچی در دو نوع مردانه و زنانه وجود دارد که در مراسمات اجرا می شود. یکی از رقص های پرطرفدار زنان بلوچی می توان رقص چاپی را نام برد. این رقص به گونه ای است که مطابق با ریتم ضرب های داریه، پاها بر زمین کوبیده می شود. رقص چوب و رقص شمشیر نیز یکی از پرطرفدارترین رقص در میان مردان بلوچی می باشد که همراه با ساز و دهل اجرا می شود.

آموزش رقص گرجی

رقص های گرجی آمیزه ای از جنگاوری و هنر است، رقص گرجی اغلب یک رقص رمانتیک بوده که به صورت گروهی اجرا می شود. این رقص به صورت گروهی از زنان، گروهی از مردان و یا مردان و زنان با هم انجام شده و بسیار زیبا و خیره کننده می باشد.
رققص گرجی خود به انواع مختلفی تقسیم می شوند که از جمله آن می توان به رقص کارتولی، رقص خورومی، رقص جیرانی، رقص آچارولی، رقص قازبگوری، رقص پارتسا، رقص خنجلوری، رقص خونگا، رقص متیولوری، رقص سیمدی، رقص سامایا، رقص باغدادوری، رقص نارناری، رقص پاریکوبا و ... اشاره کرد.

آموزش رقص کردی

رقص کردی انواع گوناگونی داشته که به صورت گروهی برگزار می شود. این رقص به صورت گرد و دایره ای انجام می شود که با حرکات پا و چرخاندن دستمال اجرا می گردد. از رقص های کردی می توان به چه پی، دیلان، گه ریان و ... اشاره کرد.
این رقص آهنگ مخصوص به خود را داشته و بسیار جذاب و دیدنی می باشد. رقص کردی یک رقص مفرح است که در مراسمات و عیدها به نمایش گذاشته می شود.

آموزش رقص گیلانی

رقص گیلانی یکی از رقص های محلی استان گیلان است که بسیار جذاب و سرگرم کننده می باشد. در این رقص، دست ها بر روی قوس کمر قرار گرفته و با عقب و جلو کردن پاها، این رقص انجام می شود. این رقص ریتم خاص خود را داشته که بانوان گیلانی با پوشیدن لباس های محلی رنگارنگ و زیبای خود، آن را اجرا می کنند.

آموزش رقص لری

رقص لری ریشه در فرهنگ و آداب و رسوم این شهر دارد. رقص دستمال و رقص چوب از متداول ترین رقص های کهکیلویه و بویراحمد می باشد. در این رقص به صورت گرد و دایره ای بوده که به همراه ساز و دهل و بر اساس آن ریتم اجرا می گردد. این رقص بسیار هیجانی و پر انرژی بوده و باعث ایجاد فضایی بسیار شاد می شود.

آموزش رقص هندی

رقص هندی یا بالیوودی یکی از رقص هایی است که همگان با آن آشنا هستند و این رقص در تمامی فیلم های بالیوودی دیده می شود. از جمله سبک های این رقص می توان به رقص شکم، حرکات ساده، کاتاک، جاز و ... اشاره کرد. رقص هندی یکی از رقص های سخت و با هیجان است که هر شخصی قادر به انجام آن نمی باشد.

آموزش رقص باله

یکی از رقص های آرام و سخت، رقص باله می باشد. این رقص نیاز به لباس خاصی داشته که سبک آن کلاسیک است. این رقص بسیار آرامش بخش بوده که با ریتمی آرام انجام می شود. رقص باله متعلق به کشور روسیه می باشد که در دوران حکومت پتر کبیر این رقص معرفی شد.

آموزش رقص

آموزش رقص بریک

رقص بریک یا همان بریک دنس یک سبک خیابانی بوده که علاقه مندان بسیاری را به خود جذب کرده است. این رقص شامل حرکاتی سخت بوده که در بین جوانان و نوجوانان بسیار رایج شده و در زمانی کم بسیار پر طرفدار شد. یکی از قسمت های این رقص فریز بوده که بدن خود را با استفاده از دست و بالاتنه معلق نگه می دارند.

آموزش رقص عربی

رقص عربی یکی از رقص های پر حرکت بوده که بر روی نیم تنه بالا انجام می شود. این رقص نیاز به ریتم و لباس مخصوصی داشته که تماشای آن بسیار هیجان انگیز می باشد. این رقص نیاز به تمرین داشته تا بر اساس ریتم آهنگ انجام شود.

آموزش رقص

وزش رقص تانگو

تانگو یک رقص زیبای نمایشی است که به صورت دو نفره اجرا می شود. این رقص از زیباترین و جذاب ترین رقص های دو نفره بوده که طرفداران بسیار زیادی دارد. سالانه این رقص در اکثر نقاط جهان اجرا شده و بینندگان از تماشای آن لذت می برند.

آموزش رقص سالسا

رقص سالسا یکی از رقص های مربوط به فرهنگ آمریکای لاتین است که در شهر نیویورک آغاز شد. آثاری از این رقص در رقص های سون کوبانو، رقص مامبو و رقص چاچا مشاهده کرد. این رقص به سرعت جایگاه ویژه ای را در بین مردم جهان به خود اختصاص داد.

آموزش رقص سامبا

رقص سامبا نوعی رقص به سبک برزیلی است که ریشه ای در آمریکای لاتین و آفریقا دارد. این رقص نیاز به لباس مخصوص و ریتم مخصوصی نیاز داشته که نشانه هایی از فرهنگ برزیلی در آن قابل مشاهده می باشد.

آموزش رقص تپ دنس

تپ دنس از دیگر تنوع رقص بوده نام آن از صدای کوبشی آن گرفته شده است که موقع کوبیده شدن صفحه های فلزی کوچک با زمین سخت ایجاد می شود. این رقص یک رقص متفاوت از دیگر رقص ها بوده که اجرای بسیار زیبایی دارد.

آموزش رقص والس

رقص والس یکی از رقص هایی است که در چند سال اخیر وارد بازار شد و به سرعت در بین مردم به محبوبیت رسید. این رقص حرکاتی ظریف و آرام داشته و ریتمی ملایم و زیبا دارد.

فواید رقصیدن

رقصیدن نه تنها برای رقاص بلکه برای بیننده نیز مزیت هایی داشته که عبارت است از:

تاثیر رقص بر روی رقصنده

رقص علاوه بر هنر، نوعی ورزش محسوب شده که به تناسب اندام کمک می کند.
این رقص یک ورزش بسیار جذاب و سرگرم کننده بوده که به صورت تک نفره، دو نفره و گروهی قابل اجرا می باشد.
رقصیدن باعث تقویت حافظه شده و بدن را منعطف می کند.
همچنین رقصیدن استحکام بدن را بالا برده و تندرستی را به بدن شما هدیه می دهد. رقص شما را باهوش و چابک کرده و استرس را از شما دور می کند.
رقص انرژی بخش بوده و با دور کردن افسردگی از شما به سلامت قلب کمک می کند.
رقص سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و باعث بهبود بیماری ها می شود.
رقصیدن باعث خوش نقش شدن پاها و آب شدن چربی های پهلو و دور کمر می گردد.
همچنین رقص یک هنر بوده و رقصنده با اجرای خود این هنر را به رخ همگان می کشد.
رقص باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده و از ورود بیماری به داخل بدن جلوگیری می کند.
رقصیدن اعتماد به نفس شما را افزایش داده و فرم بدن شما را خوش نقش می کند.

فواید رقص برای بیننده

علاوه بر فوایدی که رقص برای رقصنده دارد، برای بیننده نیز بسیار مفید است.
بیننده رقص با تماشای آن حس و حال آرامی پیدا کرده و این امر باعث کاهش افسردگی می شود.
تماشای رقص باعث هیجان و شادی شده و به شاد شدن روحیه فرد کمک می کند.
هنگامی که فرد به تماشای رقص مشغول است از دیگر مشغله های روزانه جدا می شود و برای لحظه ای هم که شده تمامی مشکلات را فراموش می کند.

چگونه رقص را یاد بگیریم؟

در صورتی که مبتدی هستید و تازه رقصیدن را شروع کردیدی توصیه می شود که برای اولین بار در میهمانی نرقصید. بهتر است پیش از این که رقص خود را به صورت حرفه ای آغاز کنید، تمرینات لازم را انجام داده تا بدون ترس و دلهره رقصی خوب و زیبا را به نمایش بگذارید. 

در اتاق برقصید

در ابتدای شروع رقص به اتاق خود رفته و یک لباس راحت بپوشید و اشیا و لوازم اطراف خود را برداشته تا فضای آزادی برای رقصیدن داشته باشید. موزیکی که به شما حس خوبی می دهد را پخش کنید تا حس خوبی در هنگام رقصیدن داشته باشید.

مقابل آیینه برقصید

بهترین راه برای تقویت رقص خود، رقصیدن جلوی آیینه می باشد. هنگامی که شما در مقابل آیینه می رقصید می توانید رقص خود را تماشا کرده و نکات ضعف و قوت رقص خود را بشناسید و با این روش رقص خود را تقویت کنید.

ویدئوهای آموزشی ببینید

ویدئوهای آموزشی تاثیر بسیار زیادی بر روی بهتر رقصیدن شما دارد. بنابراین باید شما با استفاده از آموزش های دیده شده اصول و پایه رقصیدن را یاد گرفته و سپس تمرین کنید. در صورتی که به کلاس رقص می روید از مربی خود بخواهید که از حرکات شما در کلاس و زیر نظر مربی فیلم گرفته تا در خانه اصول آن را تمرین کنید.

از رقصیدن خجالت نکشید

خجالت می تواند مانعی برای پیشرفت شما و بهتر رقصیدن شما شود در نتیجه با خجالت از رقص کنار آمده و هرگز از رقصیدن خجالت نکشید تا پیشرفت بیشتری در رقص داشته باشید. از قضاوت های دیگران نترسید و با فکری آزاد و بدون افکار آزاردهنده برقصید.

از نقد شدن نترسید

بدوون این که به نظر و انتقادات دیگران دیگران توجهی داشته باشید، رقص خود را شروع کنید. تمام تمرکز خود را بر روی رقص خود گذاشته و افکار منفی و آزار دهنده را از خود دور نمایید. اگر در رقص شما نقدی وجود دارد آن را نادیده بگیرید زیرا برخی از افراد عادت به ایراد گیری و بد جلوه دادن رقص دیگران را دارند.

از اتاق خود خارج شوید

پس از این که تمرینات لازم را در اتاق خود و در جلوی آیینه انجام دادید بهتر است که از اتاق خود خارج شوید. برای این کار بهتر است که لباسی زیبا بر تن کنید تا حس خوبی از خود داشته باشید. بهتر است پیش از ورود به یک جمع بزرگ ابتدا در جمع خانوادگی و دوستان خود برقصید تا اعتماد به نفس خود را تقویت کرده و با حسی قوی رقص خود را در جمع ارایٔه دهید.

در جمع برقصید

پس از انجام تمرینات و رقصیدن در جمع خانوادگی و دوستان خود وقتش رسیده که در جمع برقصید. شاید اولین باری که در جمع می رقصید حس ناخوشایندی داشته باشید و همه نگاه ها را بر روی خود حس کنید ولی باید تمامی تمرکز خود را بر روی رقصتان گذاشته و خود را تنها حس کنید.

از رقص لذت ببرید

به نحوی برقصد که از رقصیدن خود لذت ببرید. نگاه کردن به پایین شما را خسته و کسل می کند در نتیجه سر خود را بالا گرفته و به فرد روبرویی خود نگاه کنید و لبخند بر لب داشته باشید.

یک رقصنده حرفه ای باشید

رقص همواره در حال پیشرفت بوده و رقص های جدیدی ایجاد می شود بنابراین هیچ کس نمی تواند ادعا کند که رقصنده فوق حرفه ای است ولی مهم این است که همان رقص هایی را که بلدید را به صورت حرفه ای انجام دهید. برای حرفه ای شدن نیاز به تمرین های بسیار زیادی است و بدون تمرین شما نمی توانید یک رقصنده خوب شوید. بنابراین برای حرفه ای شدن پشتکار خود را زیاد کرده و صبور باشید.

تاثیر مربی رقص را جدی بگیرید

تنها یک رقصنده خوب بودن نشان دهنده مربی خوب بودن نمی باشد. یک مربی خوب باید نه تنها در رقصیدن مهارت داشته باشد، بلکه باید این دانش و مهارت را داشته باشد که بتواند رقص را به درستی یاد بدهد. بنابراین برای حرفه ای شدن باید به دنبال یک مربی تاثیرگذار بگردید.

نوع رقص خود را مشخص کنید

پیش از شروع رقص باید بدانید که شما به چه رقصی علاقه دارید و در چه نوع رقصی استعداد بیشتری دارید. علاقه و استعداد تاثیر زیادی بر یادگیری شما خواهد گذاشت پس سعی کنید که انتخاب درستی داشته باشید.

قیمت آموزش رقص

برای این که رقص را به صورت حرفه ای و زیر نظر مربیان حرفه ای یاد بگیرید بهتر است که کمی برای آن هزینه کنید. عوامل زیادی بر روی هزینه آموزش رقص تاثیرگذار است که شما باید با توجه به شناخت و آشنایی با انواع رقص ها و در کنار مربیانی آموزش دیده رقص را یاد بگیرید.

نتیجه گیری

برای داشتن رقصی زیبا و جذاب تنها حضور در کلاس های رقص مهم نیست و شما باید تمرین نیز داشته باشید. آموزش های مربی نیمی از تاثیر را بر روی آموزش رقص گذاشته و نیمی دیگر به میزان پشتکار و تلاش شما باز می گردد.